Január 10-én Szigeti Warga János halálának 150. évfordulójára emlékeztünk a nagykőrösi református temetőben. A jeles pedagógus, akadémikus, tanítóképző- és gimnáziumigazgató, tankönyvszerző, filozófiai és pedagógiai szakíró 1804. január 8-án született Kovácsvágáson, s 1875. január 10-én hunyt el Nagykőrösön. Így a síremlékénél tartott megemlékezésen nemcsak halálának, de születésének évfordulóját is ünnepeltük.
A megemlékezést a Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Kara, a százéves Nagykőrösi Arany János Társaság és a Teleki Sámuel Kulturális Egyesület szervezte, és Nagykőrös önkormányzatának képviselői mellett részt vett rajta Kovácsvágás község önkormányzatának és az ottani református egyháznak a küldöttsége is.
Köszöntőbeszédet mondott Molnár Dezső, Nagykőrös alpolgármestere, aki kiemelte, milyen fontos napjainkban is példát venni az olyan jeles egyéniségek életútjáról, amilyen Szigeti Warga János volt. Az ünnepi, emlékező beszédet Karunk dékánja, Prof. Dr. Pap Ferenc tartotta. Szavai megidézték azt az időszakot, amikor 1875 januárjában a nagy tekintélyű, európai műveltségű, a városban és az egész országban köztiszteletben álló Szigeti Warga János elhunyt. A jelenlévők megismerhették annak a 150 évvel korábban elhangzott akadémiai emlékbeszédnek az érdekes, forrásértékű részleteit, amelyet Galgóczy Károly mondott Szigeti Warga Jánosról, és amely ma is közel hozza a sosem tetszést kereső, hanem igaz értékeket felmutató, visszafogott és szikár, tanítványai felé mégis szeretettel és türelemmel forduló egyéniségét a késői emlékezőkhöz. A hét nyelven beszélő, nagy tudású tanár 41 éven keresztül állt helyt elkötelezetten a különféle nagykőrösi katedrákon, és még élete utolsó évében is tanított. A beszéd után Fehér Zoltán, a Nemzeti Örökség Intézetének munkatársa arról számolt be, miért fontos, hogy Szigeti Warga nyughelye szerepel a nemzeti sírhelynek nyilvánított temetkezési helyek sorában, adatbázisában és weboldalán, és 2010 óta külön védettséget élvez.
Az ünnepi megemlékezésen református zsoltárénekek is elhangzottak a Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Kara oktatói és hallgatói kamarakórusának előadásában. Igét olvasott, imádságot és áldást mondott Papp Imre József, a Kovácsvágási Református Egyházközség lelkipásztora és Filó Bence, a Nagykőrösi Református Egyházközség lelkipásztora. Majd a megjelentek koszorúkat és virágokat helyeztek el a sírnál.
A megemlékezést temetői séta követte: az érdeklődők felkereshették a református temető további négy nemzeti sírhelyét, Beretvás Ferenc, Filó Lajos, Háló Kovács József és Tanárky Gedeon nyughelyét, valamint a sírkert további nevezetes síremlékeit.
Képek: Vinczéné Fricska Erika, Önkormányzati Hírek (Facebook).