Arany Jánosra emlékeztünk

„Arany János, a költő, a tanár, a tudós, az ember személye és munkássága múlt és jövő között erős hidat képezett” – hangzott el 2024. október 22-én Nagykőrösön, az Arany-szobornál a költő halálának 142. évfordulójára rendezett ünnepi megemlékezésen.

Nagykőrösön hagyomány, hogy Arany János születésének és halálának évfordulóján a város egész közössége ünnepel. A városvezetés, az intézmények képviselői koszorút helyeznek el a református templomkertben 1910-ben felállított, Strobl Alajos készítette Arany-emlékműnél, amelyen a költő bronz mellszobra és a városhoz köthető hősének, a vén gulyásnak kőből kifaragott alakja látható. A megemlékezés állandó rendezője az 1925-ben alapított Nagykőrösi Arany János Társaság, amellyel egyetemünk Pedagógiai Kara szoros szakmai kapcsolatot ápol.

A költő halálára emlékező ünnepség szónoka ezúttal Karunk dékánja, Prof. Dr. Pap Ferenc volt. A beszéd 1882-es nagykőrösi hetilapból idézett első sora – „Arany János meghalt” – érezhetően megrendítette a hallgatóságot, szembesítve azzal, hogy sokszor igazán végig sem gondoljuk, milyen tragédia vagy csendes gyász hoz össze bennünket közös emlékezésre. Dékán úr szavai azonban reményt is adtak, hiszen új fényben láttatta Arany János nagykőrösi tartózkodását annak bátorító példájaként, hogy „a körülmények alkalmatlansága […] az ínséges időkben is […] az alkotás, a közösségépítés, az oktatás, a jövőbe tekintés ideje lehet.” Arany a „maga lelki, szellemi és erkölcsi tartásából, minőségéből fényt árasztó csendes csillag” volt, olyan, aki „halála után is ragyogó szellem, mérce.” Külön érdekessége volt a beszédnek, hogy az ünnepi megemlékezés résztvevői Dobos János ceglédi református lelkipásztor Arany Jánosnál című, 1883-as templomi emlékbeszédének – egy eddig közöletlen forrásnak – a részleteit is hallhatták, amely csak kéziratban maradt fenn, ezért a szélesebb közönség számára ismeretlen volt.

A Pedagógiai Kar számára megtisztelő és örömteli esemény volt, hogy az ünnepségen jelen voltak azok az oktatók és hallgatók is, akik a komáromi Selye János Egyetem Tanárképző Karáról és a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karáról érkeztek Nagykőrösre. A vendégek Karunk hallgatóival és oktatóival együtt vettek részt a Művészetek és nyelvek a komplex szemléletű pedagógiában című nemzetközi Erasmus-programban, amelynek keretében szakmai műhelymunkákat megvalósítva tanulmányozták és kipróbálták a meséléshez és a mesemondáshoz kapcsolható módszertani és pedagógiai lehetőségeket. A három ország három magyar nyelvű pedagógusképzőjének együttműködése és az ünnepségen való közös részvétele arról tanúskodik, hogy Arany János élete és költészete valóban minden magyar számára meghatározó, közös pont, és „művészete, hatása, nyelve, szelleme mind a mai napig a miénk, velünk van.”

Az ünnepi beszéd teljes, szerkesztett szövege ITT olvasható.

Arany Jánosra emlékeztünk Arany Jánosra emlékeztünk Arany Jánosra emlékeztünk

 

A képek forrása: Önkormányzati Hírek Nagykőrös (Facebook)

Következő események


Összes esemény

Napi biztatás

PedKaszt

Közösségi Média

Károli Podcast

Online tanácsadás 

Diáktanácsadó központ

nyelvvizsgaközpont