Április 16-án eredményhirdetéssel egybekötött ünnepséggel zárult a 37. OTDK Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekciója Nagykőrösön, a rendezvénynek ezúttal is a Nagykőrösi Arany János Kulturális Központ színházterme adott otthont.
A döntőben 31 tagozatban összesen 209 különböző tudományos dolgozatot mutattak be fiatal kutatók. Munkájukat több mint 80 főből álló tudományos zsűri értékelte. A középiskolai tagozatban 9 középiskolás számolt be pedagógiai projektje megvalósításáról. A konferencián mintegy 100 határon túli megfigyelőt, résztvevőt köszönthettünk. Nagykőrös városában a háromnapos rendezvény ideje alatt több mint 600 vendég fordult meg.
„Éljenek és dolgozzanak úgy, hogy a tankönyv ne eltakarja, hanem felemelje ezeket a kis fejeket” – üzente összegzésül a konferencián részt vevő hallgatók számára Gloviczki Zoltán, az OTDT alelnöke, utalva a Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekció logójának ábrájára. Kiemelte, hogy a TDK egy folyamatos munka, felkészülés, ugyanakkor a szervezet többnyire változatlanul, ám az aktuális kihívásokhoz folyamatosan igazodva működik immár hetven éve. Gloviczki Zoltán hozzátette, hogy ötven évvel ezelőtt, ezen a napon mutathatták be tudományos eredményeiket a Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekció első résztvevői, annak idején a versenyzők között volt például Hauser Zoltán és Kis-Tóth Lajos is, akik azóta már szakmájuk elismert professzorai, s többek között az elmúlt napokban zsűritagokként támogatták a jelen fiatal tehetségeit. A latin eredetű konferencia szó az emberek összegyűjtésére utal, s így tágabb értelemben az egymástól való tanulás lehetőségét hordozza. „A konferencián mind tanulunk, és mind elviszünk magunkkal valamit” – hangsúlyozta Alelnök úr. Véleménye szerint a konferencia az a plusz lépés a hallgatók életében, amivel személyesen gazdagíthatják mind környezetünk, mind saját életüket.
Körtvélyesi Attila, Nagykőrös város polgármestere saját személyes OTDK-s emlékeit felidézve köszöntötte a szekció résztvevőit. Visszaemlékezett, hogy már a konferenciára való felkészülés alatt mennyi többletet kapott, s mennyire szerette a folyamat minden állomását. Saját tapasztalata, hogy most polgármesterként is érzi az egykori konferencia hatását, s azt a pluszt, amit a felkészülés és a verseny során annak idején kapott. Nagykőrös város nevében elmondta, a konferencia a közösség és az összefogás sikere, valamint azt is kiemelte, hogy a városvezetés mindig is értékként tekintett a Pedagógiai Kar munkájára, a város büszke a szívében működő tudásközpontra. Polgármester úr bízik benne, hogy a résztvevők szakmai életútjuk egyik fontos mérföldkövének tekintik majd a nagykőrösi konferencián való szereplést.
Az ünnepi esemény programját Prószéky Gábor Széchenyi-díjas magyar programtervező matematikus, nyelvész, egyetemi tanár rendkívül érdekes és aktuális tudományos kérdésekről szóló Nyelv és világ – Kérdések és válaszok a mesterséges intelligencia nyelvi képességeivel kapcsolatban című előadása színesítette.
A rendezvényen Palencsár Enikőt, a Miskolci Egyetem hallgatóját érte a megtiszteltetés, hogy átvehette a Pro Scientia Reménység kitűzőjét, a Doktoranduszok Országos Szövetségének különdíját pedig Malmos Vanessza, a Pécsi Tudományegyetem hallgatója kapta. A szekció programjában összesen kilenc középiskolás diák is bemutatta kutatási eredményeit, az ő munkájukat a Pedagógiai Kar külön elismerésben részesítette.
Az ünnepség végén Kaposi József, a Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekció elnöke és Pap Ferenc dékán átadta a stafétabotot az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar képviseletében Pintér Krekić Valéria dékán asszony részére, hiszen két év múlva Szabadkán rendezik meg a szekciót.
A szekció 31 tagozatában egyetemünkről 22 hallgató mutathatta be pályamunkáját. Összesen 2 első helyezést, 2 második, 1 harmadik helyezést és 5 különdíjat nyertek hallgatóink.
Az eredmények listája itt tekinthető meg.
A záróünnepség az alábbi oldalon visszanézhető: