Ember lenni minden körülményben – elkezdődött Nagykőrösön az OTDK

Április 14-én az ünnepélyes megnyitó rendezvénnyel vette kezdetét a 37. OTDK Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekció Nagykőrösön, egyetemünk Pedagógiai Karának szervezésében. Az eseménynek a Nagykőrösi Arany János Kulturális Központ színházterme adott otthont. A szekció az alkotó, kutató fiatalok bemutatkozására 31 tagozatban teremt lehetőséget: 235 egyetemi hallgató összesen 214 dolgozatot mutat be a szekció ideje alatt, a 77 magyarországi egyetem és főiskola mellett 17 határon túli intézményből érkeznek résztvevők a konferenciára.

„Múlt, jelen és jövő találkozik Nagykőrösön” – kezdte köszöntő beszédét Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár utalva arra, hogy Nagykőrösnek immár két évszázados hagyománya van a pedagógusképzés területén. Kiemelte, hogy a szekció témakörei, az ezt felölelő tudományterületek dinamikusan változnak, az innováció és a kreativitás elengedhetetlen, hiszen látjuk, hogy ma már másképpen lehet megszólítani a fiatalokat, mint korábban. A technikai vívmányok, az új eszközök, a mesterséges intelligencia térnyerése számos lehetőséget rejt magában, azonban a valódi szellemi gazdagodáshoz, az értékteremtéshez szükség van az emberre. A kihívás adott, hiszen egy állandóan és dinamikusan változó környezetben kell megteremteni azokat a feltételeket, melyek mentén értékátadásról beszélhetünk. Varga-Bajusz Veronika elmondta, hogy a pedagógusképzés továbbra is töretlen népszerűségnek örvend a felsőoktatásba jelentkezők körében. A felsőoktatás a tudomány és az innováció állandó otthona, ezen belül az OTDK jelentősége megkerülhetetlen, hiszen itt születnek a példaértékű tudományos munkák a jövő eredményeiért.

OTDK Tanításmódszertani - Tudástechnológiai Szekció nagykőrösi nyitó ünnepség képek OTDK Tanításmódszertani - Tudástechnológiai Szekció nagykőrösi nyitó ünnepség képek OTDK Tanításmódszertani - Tudástechnológiai Szekció nagykőrösi nyitó ünnepség képek

Az OTDT elnöke, Weiszburg Tamás beszédében hangsúlyozta, hogy bár a felsőoktatás számos kérdés előtt áll a jövőt illetően, továbbra is értéket teremt. Az értékteremtés elsősorban közös munka eredménye, a TDK a felsőoktatás titkának megtestesítője, miszerint mester és tanítvány szakmai kapcsolatából egy egész nemzet profitálhat. Kiemelte, hogy az idén kezdődött élő közvetítéseknek is elsősorban az a szerepe, hogy bemutassa azt az értékteremtő munkát, amit a hét évtizede működő konferencia képvisel. A Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekció különösen fontos számára, hiszen azt itt született eredmények határozzák majd meg végső soron a jövő nemzedéket, s alapozzák meg az ország és nemzet lelkületét. Weiszburg Tamás elismerésének adott hangot akkor, amikor köszönetét fejezte ki a Pedagógiai Karnak és Nagykőrös városnak a szekció szervezésében nyújtott önzetlen összefogásáért, az egyetemalapító kar és a város együttes munkája figyelemreméltó. Ez az összefogás egyben a Kárpát-medencei összetartozást is megjeleníti, és méltóképpen készíti elő a két év múlva esedékes, Szabadkán megrendezésre kerülő szekciót.

Trócsányi László rektor köszöntőjében elmondta, a Károli-egyetemen a tehetséggondozás kiemelt figyelmet kap, s az OTDK a szakmai megmérettetés legjobb fóruma. Rektorként fontosnak tartja, hogy kiművelt felnőttek, értelmiségiek hagyják el az egyetem falait, s ebben az intézményben működő szakkollégiumok is jelentős szerepet játszanak. Hangsúlyozta, hogy Nagykőrös a református oktatás legfontosabb vidéki központja, az itt tanulók igazán otthonos hangulatban tanulhatnak. Az OTDK résztvevői időt és energiát nem kímélve többletmunkát vállaltak, szakmai életpályájuk elindításában tevékenyen részt vesznek. Bátran elmondható, hogy a konferencia nemcsak a versenyzésről szól, hanem a szorgalmas munka ünnepe is egyben, itt mindenki nyertes, érjen el akár helyezést vagy sem. Rektor úr felhívta a hallgatóság figyelmét arra, hogy az OTDK olyan közösségteremtő esemény is, ahol inspirációt nyerhetnek egymástól a résztvevők, új ötletek, kutatási témák színhelyéül szolgálhat.

OTDK Tanításmódszertani - Tudástechnológiai Szekció nagykőrösi nyitó ünnepség képek OTDK Tanításmódszertani - Tudástechnológiai Szekció nagykőrösi nyitó ünnepség képek OTDK Tanításmódszertani - Tudástechnológiai Szekció nagykőrösi nyitó ünnepség képek

A szekciót szervező Pedagógiai Kar dékánja, Pap Ferenc egyetemi tanár, a szekció ügyvezetésének elnöke a 35 éves Pedagógiai Kar nevében köszöntötte az egybegyűlteket, a konferencia résztvevőit. Nagykőrös virágzó és virágos, ősi református iskolaváros, ahol az oktatás és a nevelés gyökerei mélyen húzódnak: az 1839-ben alapított nagykőrösi református tanítóképző kényszerű szünet után 35 éve, 1990-ben indult újra, a korábbi önálló főiskola 1993-ban a Károli Gáspár Református Egyetem alapító kara lett, ma a magyarországi pedagógusképzés egyik meghatározó szereplője. A részt vevő hallgatók felé fordulva a Prédikátor könyvének fáradságos kutatómunkáját és a világ megismerésére irányuló szándékát hozta példaként, amely sokszor lehet gyötrelmes, ugyanakkor a végső felismerése mégis pozitív: „Ezeken felül, fiam, fogadd meg az intést: A sok könyv írásának nincs vége, és a sok gondolkodás elfárasztja a testet. Mindezt hallva a végső tanulság ez: Féld Istent, és tartsd meg parancsolatait, mert ez minden embernek kötelessége! Mert Isten megítél minden tettet, minden titkolt dolgot, akár jó, akár rossz az.” (Préd 12,12–14).

A szekció útravalójaként Arany János szavait idézte a Domokos napra című, 1851 augusztusában írt verséből: „Nemes önbizalom, de ne az önhittség, / Rúgói lelkedet nagy célra feszítsék: / Legnagyobb cél pedig, itt, e földi létben, / Ember lenni mindég, minden körülményben.”

„Életünk nagyon nagy kérdése a tanulás” – kezdte köszöntő beszédét Kaposi József, a Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekció elnöke. Életünk során sok mindent megjegyzünk, néha teljesen lényegtelen dolgokat is, azonban számos esetben folyamatos újratanulás az életünk. Ez a szekció a tanulás és a tanítás kérdéskörét járja körül, azt a titkot, hogy vajon hogyan kell a következő nemzedéknek átadni a tudást. A konferencia ilyen módon a közös tanulás terepe is, hiszen folyamatosan változó világunkban a tudásfelfogás is képlékeny, mindig van valami új, amit megtanulhatunk, elsajátíthatunk. „A közös tanulás a legeredményesebb” – hangsúlyozta beszédében Kaposi József, s utalt József Attila szavaira is: „Hiába fürösztöd önmagadban, / Csak másban moshatod meg arcodat. / Légy egy fűszálon a pici él / S nagyobb leszel a világ tengelyénél”. A közös tanuláshoz mindenekelőtt kíváncsiság és „kutatói szemüveg” szükséges – emelte ki beszédében.

OTDK Tanításmódszertani - Tudástechnológiai Szekció nagykőrösi nyitó ünnepség képek OTDK Tanításmódszertani - Tudástechnológiai Szekció nagykőrösi nyitó ünnepség képek OTDK Tanításmódszertani - Tudástechnológiai Szekció nagykőrösi nyitó ünnepség képek OTDK Tanításmódszertani - Tudástechnológiai Szekció nagykőrösi nyitó ünnepség képek OTDK Tanításmódszertani - Tudástechnológiai Szekció nagykőrösi nyitó ünnepség képek

A megnyitó rendezvény keretében adták át a Roska Tamás Tudományos Előadás pályázat győztesének járó elismerést, a szekcióban Fodor Richárd, a Pécsi Tudományegyetem doktorandusz hallgatója nyerte el a díjat, aki az Árkok és hidaka történelemtanítás identitásépítő és konfliktusrendező szerepe nemzetközi együttműködésekben címmel mutatta be kutatási eredményeit.

Az ünnepség színvonalát Szabady Ildikó fuvolajátéka emelte.

A konferencia szakmai programjai mellett a szervezők számos szabadidős tevékenységgel is várják a résztvevőket Nagykőrös a húsvét és a hagyományok jegyében címmel.

A megnyitó rendezvény teljes egészében itt visszanézhető:

Következő események


Összes esemény

PedKaszt

Károli Podcast

Közösségi Média

 

Online tanácsadás 

Diáktanácsadó központ

 

nyelvvizsgaközpont