BIP pályázatok

Pályázati lehetőség a Babes-Bolyai Tudományegyetem Épített örökségünk az erdélyi fejedelemség korából című Erasmus BIP programjára

Az erdélyi fejedelemség a középkori Magyarország keleti részeit örökölte, s történetének kezdetén határai Kassáig és a Tisza vidékéig terjedtek. Az 1541-et követő csatlakozás folytán, Erdélyben az átmenet a késő reneszánszba sokkal fokozatosabban ment végbe. Az erdélyi késő reneszánsz építészetet meghatározó tényezők lényegesen eltértek a Királyi Magyarországéitól: az erdélyi fejedelem székhelye, Gyulafehérvár (Alba Iulia) az országon belül feküdt, s így szerepe a művészetek, az építészet terén is irányadó volt. Erdélyben döntő szerepet játszottak a kőfaragóműhelyek, amelyek közt a legjelentősebb a kolozsvári céh volt. S bár általában Erdély közvetlenül tartotta Itáliával a kapcsolatot, mégis voltak esetek, amikor a Habsburg-udvar szolgálatában álló építész dolgozott Erdélyben (pl. Ottavio Baldigara). Ilyen körülmények között az erdélyi fejedelemség a Habsburg-uralkodók magyarországi ellenzékének mentsvárává vált, a fejedelmi udvar pedig a protestáns színezetű magyar művelődés támaszává és éltető, kisugárzó központjává. Az erdélyi fejedelmi udvar igényes műpártolása és építkezései követésre ösztönző példát állítottak az országrész minden megrendelője elé. A protestáns fejedelmek a világi építészet mellett, az ars sacra jelentős mecénásai is voltak. Épített örökségünk több, mint régi házak, kastélyok, romok összessége. Élő tanúja múltunknak, kultúránknak.

A BIP kerete lehetőséget nyújt a a 16-17. századi Erdélyi Fejedelemség korszákának, “Tündérkertjének” a történelmi és kulturális vonatkozásait megismerni. A szervezők igyekeznek az elméleti részeket a gyakorlatival összekötni, és az Erdély épített örökségét a tanulmányi kirándulás során a valóságban is megtekinteni.

A program egy virtuális alkalomból és egy jelenléti hétből áll.

Virtuális alkalom időpontja: 2025. július 25.
Jelenléti hét Kolozsváron: 2025. augusztus 18-22.

A programot teljesítő hallgatók eredményüket 3 kredites szabadon választható tárgyként ismertethetik el.

A programon az utazást, a szállást és az étkezést a résztvevők Erasmus ösztöndíjból tudják finanszírozni, az ösztöndíj utalására a hallgatói mobilitási szerződés megkötése után kerül sor.

A programon való részvételre az alábbi űrlap kitöltésével lehet pályázni 2025. május 16-ig: https://forms.cloud.microsoft/e/V789wTKbNY

A beérkezett pályázatok értékelése után a hallgatók értesítést kapnak.

Következő események


Összes esemény

PedKaszt

Közösségi Média