A Magyar Nyelvtudományi Társasággal partneri együttműködésben 2026. május 23-án zajlott le a Pedagógiai Kar szervezésében – ebben a tanévben immár hatodik alkalommal digitális platformon – a Simonyi Zsigmond Kárpát-medencei helyesírási verseny döntője. A részt vevő 144 versenyző számára óriási elismerés volt a döntőbe jutás, hiszen mintegy 30 000 benevezett tanuló között bizonyult eredményük az előválogatók során a legjobbnak.
A rendezvényt Juhász Dezső, az ELTE professor emeritusa, a Magyar Nyelvtudományi Társaság elnöke és Tóth Etelka, a Pedagógiai Kar dékánhelyettese, a verseny főszervezője nyitotta meg.
A program ünnepi eseménye volt a kiemelt díjak átadása. A díjakat – köszöntve a versenyt és a versenyzőket is – Pap Ferenc egyetemi tanár, a Pedagógiai Kar dékánja adta át. Arany és Gyémánt Oklevél, Simonyi-serleg, Simonyi-érem kitüntetésben részesültek az éveken át kiemelkedő szakmai munkát végző diákok, felkészítő tanárok, intézmények. Ebben a tanévben négy nyolcadikos – köztük egy határon túli – tanuló vehetett át Simonyi-érmet.
Az aktuális eredmények kihirdetése évfolyamonként történt, amelyet megelőzően a diákok különböző, a kar hallgatói által szervezett szabadidős programokon vehettek részt. A versenyen a magyar nyelvet magas szinten művelő magyarországi és határon túli 5–8. évfolyamos diákok ismételten tanúbizonyságát adták annak, hogy a digitális térben is kiválóan tájékozódnak. A 100 pontos feladatsort valamennyi évfolyam kitűnően teljesítette. Az 5., 6. és 8. évfolyamok győztesei 96,8–98.5%-os eredményekkel nyerték meg a versenyt, a 7. évfolyamon pedig hibátlan, 100% eredmény született.
A rendezvénynek fontos kísérő programja volt a felkészítő tanároknak rendezett szakmai konferencia olyan jeles előadókkal, mint Kalcsó Gyula, Raátz Judit és Schmidt Ildikó. Az előadások érintették az anyanyelvoktatás megújulási lehetőségeit, a szövegértés és szövegalkotás fejlesztését, valamint az emergens kétnyelvűség problémakörét. A verseny feladatsorait évfolyamonként mutatták be a tartalomfejlesztők, a Pedagógiai Kar oktatói. Az 5. évfolyam képviseletében Galuska László, a 6. évfolyam képviseletében Bárdos Dóra, a 7. évfolyam képviseletében Kovács Tibor, a 8. évfolyam képviseletében Vallent Brigitta tartott előadást. Az alkalmazott nyelvészeti megalapozottságú előadások célja a szakmaiságon túl a közösség erősítése volt, illetve a köszönet kifejezése a versenyszervezőknek és a -felkészítőknek azért az elkötelezett munkáért, amellyel évről évre hozzájárulnak a verseny megvalósulásához.
A rendezvényen az egyetem szép példáját adta az összefogásnak, a karok és a gyakorlóintézmények közti együttműködésnek. A verseny színteréül szolgáló számítógéptermeket az egyetem Állam- és Jogtudományi Kara és az Újpesti Bajza József Általános Iskola biztosította. A verseny megvalósítását mint fő támogató – a Károli Gáspár Református Egyetem mellett – az NTP-TMV-M-25-B-0019 pályázat keretében a Nemzeti Tehetség Program (támogató szervezet: Kulturális és Innovációs Minisztérium) támogatta. Köszönet érte!
A részt vevő diákok számának folyamatos növekedése egyértelműen igazolja, hogy a Simonyi-versenynek változatlanul meghatározó szerepe van a közösségépítésben, a tehetséggondozásban, a szakmai és az emberi kapcsolatok formálásában.
A versenyeredményekről és a díjazottakról bővebb információ itt található.
A döntő programja itt olvasható.









